Stránky pro dvojčata a všechny, kteří se o ně zajímají

Výzkumy

Dovoluji si zveřejnit prosbu studentky VOŠ z Ostravy:

Dobrý den maminky a tatínci dvojčat,
jmenuji se Zuzana Szejutová a jsem studentkou třetího, posledního, ročníku VOŠ v Ostravě, obor předškolní a mimoškolní pedagogika. Nyní píši závěrečnou na téma „Specifika a odlišnosti ve vývoji a výchově dvojčat“. Pokud máte dvojčata ve věku od 3 do 5 let, ráda bych vás, maminky a tatínci dvojčat, poprosila o vyplnění mého dotazníku ohledně tohoto tématu. Dotazník je směřován převážně na maminky dvojčat. Věnujte proto prosím několik minut svého času pro vyplnění mého dotazníku. https://www.survio.com/survey/d/F3G5H0R3I3B4F0C9L>
Pokud máte dvojčata ve věku od 4 do 6 let a máte čas na realizaci jednoduchých úkolů, napište mi do soukromé zprávy na Facebooku: Zuzana Szejutová nebo na email: zszejutova@seznam.cz <zszejutova@seznam.cz>. Obratem vám zašlu úkoly na splnění. Jedná se o úkoly, které prověří dětskou kresbu, motoriku (pohyb), lateralitu a řeč.
Byla bych velice ráda, kdyby jste mi s vyplněním dotazníku a splněním úkolů pomohli, pomůže mi to snáz získat výsledky do závěrečné práce v této nelehké době.
Děkuji všem, kteří mi pomohou získat odpovědi do mé závěrečné práce. 🙂


1. Celosvětový výzkum výskytu dvojčat, který organizovala HMBD zveřejnil minulý týden Časopis Human Reproduction.
Jeho krátké shrnutí přináší Klub dvojčat a vícerčat, člen ICOMBO (International Council of Multiple Birth Organisations), jež je partnerem HMBD (Human Multiple Births Database).
Cílem výzkumu bylo zjistit kolik dvojčat se narodilo v lidské populaci a jak se toto číslo změnilo v posledních desetiletích.
Od 80. let se celosvětový počet dvojčat zvýšila o třetinu, z 9,1 na 12,0 dvojčat na 1 000 porodů, což je zhruba 1,6 milionu narozených dvojčat ročně.
V 80. letech byl počet přirozeně narozených dvojčat nejnižší ve východní Asii a Jižní Americe, na průměrné úrovni v Evropě a Severní Americe a nejvyšší počet dvojčat se rodil v mnoha afrických zemích. V posledních desetiletích se v bohatších částech světa zvyšuje počet narozených dvojčat v důsledku nárůstu asistované reprodukce a pozdního těhotenství matek.
V HMBD shromáždili veškeré informace o počtu narozených dvojčat v jednotlivých státech, které jsou dostupné ze statistických úřadů, demografických výzkumných ústavů, údajů z jednotlivých průzkumů a lékařské literatury pro období 1980–1985 a 2010–2015.
U 165 zemí, které pokrývají více než 99% světové populace, byli výzkumníci schopni shromáždit nebo odhadnout počet narozených dvojčat v období 2010–2015. U 112 zemí se také podařilo získat informace o počtu narozených dvojčat v letech 1980–1985.
V mnoha zemích Evropy, Severní Ameriky a Asie byl zaznamenán podstatný nárůst počtu dvojčat. U 74 ze 112 zemí byl nárůst více než 10%. Afrika je stále kontinentem s nejvyšším poměrem dvojčat na počet porodů, ale Evropa, Severní Amerika a Oceánie se jí rychle vyrovnávají. Asie a Afrika jsou v současné době domovem 80% všech dvojčat na světě.
Možnost ovlivnění přesnosti výzkumu je způsobeno tím, že z některých zemí byly údaje získány ze zpráv a dokumentů založených na registrech nemocnic, které jsou ale méně validní než údaje založené na veřejné správě a národních registrech, které v daných zemí nejsou dostupné.
Absolutní i relativní počet dvojčat celosvětově v posledních desetiletích vrcholí díky nárůstu asistované reprodukce. Je velmi důležité s tímto trendem počítat, protože porody dvojčat jsou spojeny s vyšší mírou kojenecké a dětské úmrtnosti a zvýšenými komplikacemi pro matku a dítě během těhotenství, porodu i po něm.
 Více se o výzkumu můžete dočíst zde.

 změny 80. léta a 2020 2000-2015

 

 

 

 

 

 


Dvoje dvojčata v rodině

Dobrý den,
věnujte prosím několik minut svého času vyplnění následujícího dotazníku.

Rádi bychom zjistili počet rodin, kterým se narodila dvoje dvojčata a zmapovali jejich zastoupení (pohlaví, vaječnost, věkový odstup). Výsledky uveřejníme na našem webu a fb.

Děkuji za spolupráci.
Za Klub dvojčat a vícerčat o.p.s., Klára Vítková Rulíková

Dotazník můžete vyplnit zde.

 


Prosím rodiče vícerčat o vyplnění dotazníku, který je součástí mezinárodního výzkumu poporodní deprese organizovaného organizací ICOMBO:

https://www.surveymonkey.com/s/ICOMBO_Vyzkum_poporodni_poruchy_nalad-Postnatalni_deprese


Americký výzkum ukazuje, že dvojčata mívají  předčasnou menopauzu

Podle výsledků výzkumu publikovaného na internetu a v předním evropském časopise Human Reproduction, nastává u dvojčat menopauza dříve než u ostatních žen.
Výzkum, kterého se zúčastnilo více než 800 australských a britských párů dvojčat, vedený Dr. Rogerem Gosdenem, profesorem reprodukční biologie na Weill Medical College na Cornell University v New Yorku, odhalil u skupiny dvojčat ve věkové kategorii 40 až 45 let 3x až 5x větší předčasné selhání vaječníků než u běžné populace. Přitom selhání vaječníků před dovršením 40. roku postihuje jen asi jednu ze 100 žen…více zde

————————————————————————————————————————————————————-

Zajímavé poznatky z výzkumu stárnoucích identických dvojčat

Dlouhodobá studie identických dvojčat potvrdila, že se DNA každého jednotlivce může v průběhu života měnit.
Vědci objevili případy, kdy velké i malé části DNA měnily směr, kopírovaly se, nebo se zcela vytrácely. Tyto změny byly zjištěny především u starších dvojčat.
Tato zjištění nám mohou nyní pomoci pochopit, proč ve starším věku často dochází k oslabení imunitního systému.
Vědci z university v Uppsale vysvětlují, že v průběhu života dochází ke změnám v buňkách DNA. Těmito změnami mohou být například změny jednotlivých stavebních částí DNA, častěji však dochází k novému uspořádání, nebo spíše přeuspořádání, během kterého velké úseky DNA mění své místo nebo směr, dochází k jejich zdvojení, nebo úplně mizí…více zde

————————————————————————————————————————————————————-

Rozvod a rodiny s vícerčaty

Sdružení MOST (Matky Supertwins, USA) provedlo v době od 25.června do 27.července 2009 průzkum mezi rodiči s vícerčaty (dvojčata, trojčata, čtyřčata, atd.). Cílem průzkumu bylo získat základní statistické údaje o rozšíření rozvodu u rodičů s dětmi z vícečetného porodu. Průzkum byl založen na o 10 vícedílných otázkách týkajících se rodinného zázemí, socioekonomického statusu rodičů a věku dětí, stejně jako otázky týkající se rodinného stavu a rozvodu… více zde

————————————————————————————————————————————————————-

1. mezinárodní konference o dvojčatech v Praze, ČR

1. mezinárodní konference na téma „Život s dvojčaty“ se uskutečnila v Praze ve dnech 20. – 21. října 2011. Konference byla uspořádána pod záštitou Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny PČR a konala se v nádherném prostředí jedné ze starobylých budov Poslanecké sněmovny. Hlavní organizátorkou konference byla paní Mgr. Klára Vítková Rulíková, matka osmnáctiletých dvojčat (chlapce a dívky), a zároveň předsedkyně Českomoravské asociace Klubů dvojčat a vícerčat (ČAKDAV) – člena Mezinárodní rady organizací pro vícečetné porody (ICOMBO). Kromě shora uvedeného je paní Vítková Rulíková autorkou tří knih o vývoji a výchově dvojčat a doslovu k českému překladu mé knihy „Nedělitelná dvěma“ z roku 2005. V současné době pracuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí… více zde

4 reakce na Výzkumy

  • Monica napsal:

    Super nabidka, diky za iofmrnace, dokonce i ten poplatek je vice nez rozumny. Mam jen doplnujici dotaz, neb jsem na nej nenasel na strankach odpoved, netusite nekdo, jak to je zajistene jazykove? S moji francouzstinou bych si moc nevyslechl (stydim se, ano…), bude to v anglictine nebo aspon se sluchatkama, ci se ocekava navsteva jen skutecnych Evropanu?

      • Norma napsal:

        Re1d bych jel na tuto konferenci taky, ale bohužel nezne1m nohiko z vašed CLS z Prahy a ani nohiko dalšedho, kdo by byl „interested in this topic“. Mohl bych se předpadně k někomu z ve1s připojit? Jakfdm způsobem tam pojedete? Jsem z 4.ročnedku MU.

    • Ari napsal:

      Dedky moc Honzo, tak to sa tam z PF UK asi stretneme viaecred. A zde1 sa že už sa pripoja aj dalšed členovia CLS no senza. Mohli by sme potom dohodnut nejakfd sraz a zakalit Kata Kukanova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *